Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Światowy Dzień Walki z Cukrzycą 2019

Jak co roku, 14 listopada z okazji „Światowego Dnia Walki z Cukrzycą” Koło Przyjaciół Dzieci z Cukrzycą w Pile zorganizowało bezpłatne badania glukozy, hemoglobiny glikowanej, ciał ketonowych we krwi, ciśnienia tętniczego i analizę składu ciała.

Od 7 lat akcję tą wspiera finansowo Gmina Piła. Dzięki dofinansowaniu możemy przeprowadzić badania hemoglobiny glikowanej, a wynik jej świadczy o tym jak jest prowadzona cukrzyca u osób chorych, natomiast podwyższona hemoglobina u osób zdrowych świadczy o nieprawidłowości wchłaniania glukozy. Jak dotychczas każdego roku wykrywano nową cukrzycę, co było wielkim zaskoczeniem u osoby badanej.

Badanie hemoglobiny glikowanej pozwoliło na ocenę jak prowadzona była cukrzyca przez ostatnie trzy miesiące u osób chorych na cukrzycę. Osoby badane zostały pouczone jak interpretować wynik hemoglobiny aby ustrzec się późniejszych powikłań. Osoby zdrowe, które miały podwyższony poziom hemoglobiny zostały poinformowane o konieczności zgłoszenia się do lekarza rodzinnego celem wykonania szczegółowych badań. Nie zawsze normoglikemia świadczy o fakcie zdrowia czy choroby, dopiero badanie hemoglobiny glikowanej określi faktyczny stan zagrożenia cukrzycą, dlatego tak ważne jest to badanie.

Z kolei dietetyk badał skład i mineralizację ciała, BMI i wagę, informował o składzie masy ciała wskazując na proporcję tkanki mięśniowej i tkanki tłuszczowej, udzielał wskazówek dotyczących odpowiedniego odżywiania, tak ważnego w życiu zdrowych i chorych osób. Zła proporcja (z przewagą tkanki tłuszczowej) świadczy o nadwadze oraz podwyższonej hemoglobinie glikowanej co może świadczyć o możliwości zachorowania na cukrzycę.

W trakcie tegorocznych badań dokonano pomiaru glukozy we krwi u 154 osób, hemoglobiny glikowanej u 78 osób, pomiaru ciał ketonowych u 2 osób, pomiaru ciśnienia tętniczego u 75 osób, analizy składu ciała i porad dietetycznych dla 85 osób. U 3 osób stwierdzono bardzo wysoką glukozę oraz wysoką hemoglobinę glikowaną, co świadczy o istniejącej chorobie. Ogółem podczas tegorocznych badań stwierdzono u 30% osób badanych podwyższoną hemoglobinę glikowaną, u 40% badanych – podwyższone ciśnienie tętnicze, u 15% - wysokie BMI. Wszystkie osoby zostały poinformowane o konieczności wizyty u lekarza pierwszego kontaktu.

Wynika z tego, że akcja taka jest potrzebna i należałoby ją organizować częściej.

}